-

Lyžování Francie

Les Deux Alpes

Vydejte se na pečlivě udržované sjezdové tratě nebo naopak mimo sjezdovky na freeride a užijte si v Les Deux Alpes ve Francii to nejlepší lyžování nebo snowboarding

Risoul / Vars

Odjet během lyžařské sezóny do Risoulu na lyže nebo kvůli dalším zimním sportů znamená aktivně strávit ve Francii zasloužené dny volna a odpočinku a užít si atmosféru zdejší zimy

Lyžování ve Francii - informace

Další zemí, která patří také na seznam zimních destinací a je vyhlášená mezi lyžaři po celém světě, je Francie. Francouzské Alpy jsou zárukou spoustou přírodního sněhu, protože se lyžařská střediska nacházejí ve vysokých výškách. Jen při vyslovení jejího jména se každému vyznavači zimních sportů okamžitě v duchu připomenou rozsáhlé lyžařské oblasti, které jsou perfektně vzájemně propojené, široké a dlouhé sjezdovky a vynikající sněhové podmínky trvající od prosince až do měsíce dubna.

Lyžařská oblast Francie - fotografie

Na lyžování ve Francii si může troufnout každý. Je jedno jestli jste profesionální lyžař či úplný začátečník. Pro každého se tu najde sjezdovka, která bude vyhovovat jeho schopnostem a fyzické kondici. Dokonce se nemusíte Francie obávat ani pokud chcete vyrazit na lyžovačku s malými dětmi, protože francouzské svahy jsou připraveny na všechny věkové kategorie.

Sjezdovky ve Francouzských Alpách jsou výjimečné svojí délkou, šířkou, perfektně fungujícím systémem propojení a hlavně blízkosti od ubytovacích kapacit. Většina ubytovacích zařízení byla postavena v takové blízkosti sjezdovek, že si můžete mnohdy "nazout" lyže hned u dveří a vyrazit si zalyžovat. Díky poloze svahů, ve velmi vysokých polohách, je záruka bezproblémové sněhové pokrývky téměř 100% a pokud by bylo někde nedostatek sněhu jsou zde moderní zasněžovací zařízení. Každým rokem se Francouzi snaží zvyšovat kvalitu lanovek i umělého zasněžování, protože úprava sjezdových tratí je zatím jediné mínus, které lyžování ve Francii můžeme vytknout.

Lyžařská oblast Francie - fotografie

Ve všech střediscích je také vždy minimálně jeden snow areál s halfpipe, quarterpipe, nebo raily pro milovníky jízdy na jednom prkně a zpravidla je součástí střediska i boardercrossový areál, nebo černá sjezdovka s boulovitým svahem. Správci těchto parků velice dbají o úpravu jednotlivých překážek každý den, aby nedocházelo ke zbytečným úrazům. Snowboardeři si budou připadat ve Francii jako v lyžařském ráji.

Nejlepší francouzské lyžařské svahy jsou v oblasti Savojska a my se pokusíme vám některé představit. Valmeinier-Valloire je na pátém místě co do velikosti v Savojských Alpách. Tato lyžařská oblast sestává ze tří propojených lyžařských areálů se 150 km sjezdovek. Z nichž Valmeinier je vhodný zejména pro rodiny s dětmi a Valloire již pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře. Středisko Tignes se nachází ve výšce od 1550 m.n.m do 3460m.n.m. a tvoří ho 3 areály: Le Lavachet, Le Lac a Val Claret. Střediska disponují velkým množstvím lanovek a vleků a každý rok se zde koná závod Světového poháru v lyžařské akrobacii. Další výhodou je, napojení na středisko Val d´Isere v lyžařském ráji Escape Killy.

Lyžařská oblast Francie - fotografie

Neuvěřitelných 600 kilometrů sjezdovek je udržováno pro své lyžařské návštěvníky v Les Trois Vallees, což v překladu znamená Tři údolí. Jedná se o nejrozsáhlejší francouzskou lyžařskou oblast, kterou obsluhuje 200 vleků a lanovek. Leží nedaleko Albertvillu, kde se v roce 1992 konaly Zimní olympijské hry a tvoří ji celkem čtyři areály: Val Thorens, Courchevel, Les Menuires a Méribel. Každý areál disponuje sjezdovkami všech druhů obtížnosti a na sněhu se zde také „vyřádí“ i milovníci freestylu.

Pár tipů zde máme i pro vyznavače běžek. V oblasti Les 2 Alpes leží neobyčejné běžkařské trasy přímo na ledovci, v Chamrousse čeká na běžkaře 9 tras o celkové délce více než 40 km a Ti zdatnější a ambicióznější běžkaři si mohou vyzkoušet úžasnou 9 km dlouhou trasu Astragale. Další atraktivní běžkařské trasy vedou v okolí Super Devoluy a La Joue du Loup. Stopy zde začínají přímo „přede dveřmi“, ať už na straně Nordique nebo na zalesněné plošině Boucherac a s délkou přes 80 km stop všech úrovní jsou velice lákavým cílem pro vyznavače severského lyžování.

I Francie nabízí svým zimním návštěvníkům možnost zalyžovat si po celý rok. Ano právě se chystáme představit vám lyžování na ledovcích. Jedním z nich je Le Péclet v oblasti Tří údolí, který leží ve výšce 3000 m.n.m. a lyžovat zde můžete téměř po celý rok. Dalším ledovcem je Grande Motte v lyžařském středisku Tignes. Leží také v Savojských Alpách jako předešlý ledovec Le Péclet a dobré lyžařské podmínky jsou tu zaručeny po celý rok. V oblasti Alpe d´Huez se nachází ledovec Sarenne. Možnosti lyžování v létě jsou závislé na množství sněhu, který na ledovci napadne v zimních měsících a počasí jaké zde panuje, ale na jaře se nemusíte nedostatku sněhu obávat. „Posledním“ ledovcem, který zmíníme je Mantel. Leží na svahu hory La Meije ve výšce 3983 metrů. Zalyžovat si mohou přijít ti co zvládnou lehčí sjezdovky v barvě modré a pro odvážnější lyžaře jsou tu i 2 těžší sjezdovky červené barvy. Ledovec Mantel naleznete v lyžařské oblasti Les Deux Alpes.

Francouzská lyžařská střediska patří právem mezi největší na světě. Mimo sjezdovky, běžkařské stopy a snowboardingové parky je zde i široká nabídka aprés-ski. Procházka podél zamrzlých jezer a okouzlující výhled na nejvyšší horu Alp Mont Blanc vám zpříjemní dny strávené lyžováním ve Francii.

Francii patří, troufneme si říct, první místo v počtu ubytovacích zařízení přímo na sjezdovkách nebo v jejich těsné blízkosti. Výběr je bohatý a záleží jen na návštěvnících zda-li preferují luxusní a prostorné chalety, cenově dostupné residence a nebo se spokojí s ubytováním apartmánového typu a raději se soustředí jak nejlépe si užít zimní dovolenou.

Dalším milým aspektem Francie je také její gastronomie. Francouzské speciality jsou známy po celém světě. Kdo by nechtěl ochutnat lahodné čokoládové fondue a nebo nezkusit některý z kvalitních francouzských sýrů u sklenky dobrého červeného vína? Posedět s přáteli po namáhavém dni na sjezdovkách a nechat se unášet rozmanitými chutěmi? Pokud jste si odpověděli kladně pak nezbývá než najít si příjemnou horskou chatičku a nechat si doporučit některou z místních specialit. Každá část Francie má své typické jídlo a ne nadarmo je francouzská gastronomie zapsána na seznam UNESCO jako nemateriální kulturní dědictví. Například vyrazíte-li do Savojska, nezapomeňte ochutnat místní domácí klobásky.

Zimní dovolená ve Francii překvapí každého kdo si chce perfektně zalyžovat na spoustě sněhu, poznat život místních obyvatel v horských vesničkách a ochutnat unikátní gastronomické skvosty. Na lyže do Francie můžete vyrazit v téměř jakoukoliv roční dobu a vždy vás mile překvapí co všechno je vám schopna nabídnout. Hledáte-li místo vaší zimní dovolené, zkuste se podívat na nabídku lyžování ve Francii a věříme, že si určitě vyberete místo, na které vám v mysli zbudou jen nezapomenutelné zážitky a chuť se tam opět příští rok vrátit.