-

Lyžování v Alpách

Rakousko

Stubai v zimě
Pojeďte si s námi zalyžovat do Alp k našim jižním sousedům. Rakousko dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším destinacím pro zimní dovolenou a zdejší špičkové lyžařské areály uspokojí i ty nejnáročnější milovníky sjezdového lyžování.

Itálie

Madonna di Campiglio
Vydejte se s námi i vy na lyžování do Itálie, která má své jedinečné kouzlo. Italské Alpy jsou známé svým slunečným počasím a všude panující pohodou, která na vás dýchne jak na sjezdovkách, tak i po lyžování během večerních procházek po italských lyžařských střediscích.

Francie

Val d'Isere
Populární Francie patří k nejoblíbenějším destinacím turistů z celého světa po celý rok, ovšem pro milovníky alpského lyžování a jízdy ve volném terénu je ideálním obdobím pro návštěvu jejích lyžařských středisek zima. Tak neváhejte a poznejte i vy, co mohou lyžařům francouzské Alpy nabídnout.

Švýcarsko

Brienz Meiringen
Ve Švýcarsku čekají na milovníky alpského lyžování perfektně vybavená lyžařská střediska, dokonale upravované sjezdové tratě, moderní přepravní zařízení, jedinečná vysokohorská atmosféra a vůbec vše, co je dnes pro prožití aktivní zimní dovolené v Alpách potřeba.

Dovolená na horách - lyžování v Alpách

Lyžování a zimní dovolená na horách

Největší evropské horstvo Alpy se táhnou od břehů v jihozápadní části starého kontinentu, které omývají vody Středozemního moře, přes Francii, Švýcarsko, sever Itálie až po Rakousko a prakticky končí ve Slovinsku. Vzhledem ke skutečnosti, že jde v případě Alp z geologického hlediska o mladé horstvo, je zdejší krajina poměrně drsná a strmé svahy jsou ideální k lyžování a dalším zimním sportům.

Celé Alpy se táhnou v délce více než 1.200 kilometrů a nejvyšším zdejším vrcholem je Mont Blanc. Ten se nachází na hranicích Francie a Itálie a dosahuje nadmořské výšky 4.808 metrů, což jej současně činí nejvyšším vrcholem v celé Evropě.

Rakousko

Lyžování v Rakousku

Českým příznivcům lyžování, snowboardingu, skialpinismu a dalších zimních sportů a leží nejblíže z alpských zemí Rakousko. To dlouhodobě patří do TOP TEN zemí, kterém čeští turisté navštěvují nejčastěji. Nejoblíbenějším ročním obdobím pro cestu do Rakouska mezi našimi turisty je pochopitelně zima.

Rakousko a jeho Alpy jsou charakteristické svými vysokými horskými štíty, jež střídají nádherná horská údolí a v této malebné krajině je během zimní lyžařské sezóny v provozu hned několik desítek skvěle vybavených lyžařských středisek, která jsou ideálním místem pro prožití aktivní zimní dovolené.

Vzhledem ke skutečnosti, že na území Rakouskem se nachází značná část alpského pohoří, má náš jižní soused štěstí hned na několik ledovců. Milovníci alpského lyžování tak mohou provozovat svůj oblíbený zimní sport v rakouských střediscích nejen během zimní sezóny, ale i v průběhu podzimu a samozřejmě též jara.

Rakousko jako takové bývá často nazýváno kolébkou alpského lyžování a turisté zde mohou v Alpách trávit svůj volný čas na jedněch z nejlepších sjezdovek nejenom v rámci Evropy, ale i celého světa. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači běžeckého lyžování, kteří se mohou těšit na spoustu zimních středisek, jež se mohou pyšnit několika desítkami, a v některých případech je stovkami, kilometrů upravovaných běžeckých tratí, na nichž je možné využívat jak klasický, tak bruslařský styl.

Itálie

Lyžování v Itálii

Další oblíbenou zemní pro vyznavače alpského lyžování z České republiky je Itálie. A i když leží o několik stovek kilometrů dále než Rakousko a cesta vlastním vozem trvá do italských středisek déle, určitě stojí za návštěvu. Itálie je proslulá svým krásným slunečným počasím, ideálními podmínkami pro lyžování a též dokonalou infrastrukturou, která uspokojí přání i těch nejnáročnějších klientů.

Do Itálie často měří celé rodiny i s malými dětmi, neboť zdejší Alpy a zimní střediska jsou pro ty nejmenší začínající lyžaře skvěle vybavená. V neposlední řadě je třeba zmínit též výhodné ceny dětských skipasů.

Protože jsou hory v této části italských Alp strmé, na své si zde přijdou též vyznavači lyžování ve volném terénu a milovníci adrenalinu. A dokonce je tu možné zažít i heliskiing. Itálie je též zemí zaslíbenou běžeckému lyžování, vždyť italské Alpy již několikrát hostily Mistrovství světa v běžeckých disciplínách.

Ubytování v Itálii bývá cenově příznivé a turisté, kteří již vyzkoušeli lyžování v italských alpských střediscích, se sem velmi často rádi vracejí.

Francie

Lyžování v Itálii

Z velké trojky zemí, kam cestuje do Alp každou zimní sezónu nejvíce turistů z České republiky, je tou poslední Francie. Ta sice leží ze všech tří alpských destinací nejdále, ale i tak má svým návštěvníkům co nabídnout. Francie je známá lyžařskými středisky, která leží prakticky u sjezdovek, moderní infrastrukturu a jedinečnými terény.

Na příznivce alpského lyžování čekají ve francouzských Alpách široké zasněžené pláně a v pohybu po zdejších pláních majestátných horských velikánů nejsou prakticky nijak omezováni. Značná část zdejších alpských středisek je lyžařský propojena, což znamená, že milovníci sjezdového lyžování mohou přejíždět ze skiareálu do skiareálu, aniž by museli sundat z nohou lyže.

O kvalitě francouzských lyžařských středisek a zdejších Alp svědčí též několikeré pořádání Mistrovství světa v alpských disciplínách a byly zde také uspořádány Zimní olympijské hry.

Protože nejbližší zimní lyžařská střediska ve Francii leží od České republiky ve vzdálenosti více než 1.000 km, trvá cesta vlastním automobilem nebo autobusem poměrně dlouho. Tato nepříjemnosti je ovšem vyvážena lyžováním ve vůbec nejvyšších nadmořských výškách v celých Alpách a lyžařskými terény, které nikde jinde nejsou k nalezení.

Švýcarsko

Lyžování v Itálii

Švýcarsko, coby nejhornatější země celé Evropy, je zimním sportům a zvláště alpském lyžování zemí též zaslíbenou. Konec konců právě ve Švýcarsku se nachází ikonická hora Matterhorn celých Alp a spousta skvělých lyžařských středisek. Nadmořská výška zdejších vrcholů často atakuje hranici 4.000 metrů.

Švýcarsko může být pyšné na jedny z nejmodernějších a nejlépe vybavených lyžařských areálu z celé Evropě. A i když je cena za ubytování ve švýcarských lyžařských střediscích o něco vyšší než ve zbytku alpského pohoří, turisté, kteří sem přijedou strávit zimní dovolenou, dostanou za své peníze skutečně prvotřídní služby a k dispozici skutečně jedinečnou lyžařskou infrastrukturu.

Pověstná švýcarská pečlivost je znát i ve zdejších střediscích a veškerá infrastruktura ve švýcarských Alpách je svědomitě udržovaná. I Švýcarsko se může pyšnit několika alpskými středisky, kde bylo pořádáno Mistrovství světa v alpském lyžování a na své si tady přijdou jak lyžaři začátečníci, tak také zkušení sjezdaři, co mají rádi prostorné a dlouhé sjezdovky.

Hned několik švýcarských skiareálů je lyžařsky propojeno se sousedními zeměmi, nejčastěji s Itálií.

Slovinsko

Lyžování ve Slovinsku

Slovinsko patří mezi českými vyznavači sjezdového lyžování k poměrně neznámým destinacím, ovšem aktivní způsob trávení zimní dovolené se v této destinaci stále více rozvíjí. Ve Slovinsku se lyžuje v Julských Alpách, které sice nejsou tak známé spoustou skiareálů jako třeba rakouské či italské Alpy, ale i zde je možné najít několik míst kde se dá skvěle užít kvalitní lyžování.

To, čím může Slovinsko aktivní turisty upoutat, jsou především ceny za ubytování. To je tady na vysoké úrovni a současně nestojí tolik jako v dalších alpských zemích. K často vyhledávaným možnostem ubytování patří též zdejší wellness hotely, které svým návštěvníkům umožňují po dni, stráveném na sjezdovkách, příjemnou relaxaci v bazénu, saunách, vířivkách a dalších zařízeních.

Slovinsko také boduje vzdáleností od České republiky, a to zejména její východní části. Z Brna je to na lyžování do Julských Alp jen necelých 400 kilometrů a z Ostravy je třeba cestovat asi o 150 km dále. Tyto skutečnosti tak činí ze Slovinska stále atraktivnější zimní destinaci pro všechny milovníky lyžování z České republiky.