-

Lyžování Slovinsko

Lyžování ve Slovinsku - informace

Julské Alpy jsou stále ještě tajným tipem pro milovníky lyžování a horolezectví. Nečekají na vás žádné dlouhé fronty u lanovek, žádné přeplněné sjezdovky a uvítáte dobrý poměr ceny a nabízených služeb. Možná i díky tomu se stále více lyžařů vydává do Slovinska strávit zde příjemnou zimní dovolenou. Zasněžená krajina s křišťálově čistým vzduchem zaručují, v krásné horské scenérii, klid a pohodu v samém srdci Evropy. Lyžování ve Slovinsku má také svojí tradici, neboť před přibližně 300 lety se už místní obyvatelé pohybovali ve sněhu na "prknech". Každoročně se zde konají také závody světového formátu a tak není divu, že zde najdete celou řadu atraktivních středisek zimních sportů. Dokonce i carvingové lyže patří Slovinsku, vynalezla je slovinská společnost, výrobce lyží Elan.

Lyžařská oblast Slovinsko - fotografie

Nejznámější a také největší lyžařské středisko Slovinska je Kranjska Gora. Romantická horská vesnice leží v nadmořské výšce 810 metrů v příhraniční oblasti, šest km jižně od průsmyku Wurzenpass, mezi Rakouskem a Itálií. Právě zde každou zimu soupeří muži v obřím slalomu při závodech Světového poháru. A nejen sjezdaři, ale také běžkaři si v Kranjske Goře přijdou na své. Pět sedačkových lanovek a 15 lyžařských vleků vyveze zimní sportovce na více než 30 kilometrů upravených sjezdovek a 40 kilometrů běžkařských stop. Pro bruslaře je v místě také kluziště. Kdo si chce trochu odpočinout, má možnost vydat se na jízdu v kočáru taženého koňmi přes bílou zimní říši nebo okusit něco z nabídky ápres-ski. K dispozici je bazén, kasino, noční kluby, příjemné kavárny, restaurace a různé obchody.

V bezprostřední blízkosti se nachází Planica s nejvyšším skokanským můstkem na světě, kde se každý rok koná finále Světového poháru ve skocích a letech na lyžích. Bohinj, který se nachází v krásném údolí nedaleko hranic s Rakouskem, je znám pro své dokonale upravené běžkařské trasy vedoucí nádhernou zimní krajinou. Bohinj je také dobrým výchozím bodem pro pěší a horskou turistiku, například do národního parku Triglau nebo k 30 km vzdálenému jezeru Bled. Dobrodružstvím může být pro některé z vás možnost vyzkoušet si sportovní lezení na ledu nebo jízda na sáňkách po silnicích, které jsou v zimě pro provoz uzavřeny z průsmyku Vrsic až do údolí. Blízko jezera Bled leží Pokljuka, ráj pro milovníky běžek, která je dějištěm Světového poháru v biatlonu. Pokud dáváte přednost alpskému lyžování, můžete se skibusem přepravit na nedalekou horu Vogel nebo do lyžařského střediska Kobla. Sjezdovky jsou všude dobře připravené a skipas zahrnuje obě lyžařské oblasti i kyvadlový skibus.

Lyžařská oblast Slovinsko - fotografie

Dalším oblíbeným zimním střediskem je Kanin. Jeho sjezdovky jsou oznáčovány jako jedinečné a vedou až do nadmořské výšky 2.300 m. Je to nejvýše položené středisko ležící nad městem Borovec a lyžařská sezóna zde končí až v měsíci květnu. V pohoří Pohorje se nachází další středisko Maribor. Jeho 60 km sjezdovek slibuje příjemné lyžování ve dne i večer za umělého osvětlení. Každý rok hostí světovou ženskou elitu při závodu v Obřím slalomu. Slovinská lyžařská střediska nabízejí dobrou infrastrukturu, ubytování v různých typech, od luxusních hotelových pokojů přes soukromé pokoje až po horské chalupy a samozřejmě nádherné sněhové pláně.