-

Lyžování Julské Alpy, Slovinsko

Lyžování Julské Alpy - informace

Z Triglavu, nejvyšší hory Slovinska, dosáhne váš pohled až k údolí Soča a k hornímu údolí Sava. Tato údolí jsou napojena na národní park Triglav, který zahrnuje nejen vysoké hory a hluboce zasněžené rokle, ale také horské jeskyně a mnoho zajímavých živočišných a rostlinných druhů. Setkat se zde můžete také s tradicí kdysi těžkého života v horách a na pastvinách.

Na jihu se rozkládá údolí řeky Soča stejně jako soutěsky jejích přítoků. Vesnice na této smaragdové řece lákají jak milovníky odpočinku tak milovníky adrenalinu. Zde je také široká škála vodních sportů - od kajaku a kanoistiky až po rafting a canyoning. V údolí můžete také vyzkoušet paragliding, závěsné létání nebo výlety na horském kole.

Většina ubytovacích kapacit a restaurací v údolí je v obcích Bovec, Kobarid a Tolmin. Z údolí se také dostanete na nejvýše položené lyžařské středisko ve Slovinsku - Kanin. Region Posočje nabízí všude mimořádné přírodní krásy, ale také trýznivé vzpomínky z nejhorších bitev druhé světové války, které jsou zadokumentovány v muzeu Kobarid. V horní části se nachází malebné údolí Trenta s informační kanceláří národního parku Triglav, s muzeem a nejvýznamnější slovinskou alpskou botanickou zahradou - Alpinum Julijana.

Na severní straně oblasti Triglav leží údolí horní údolí Sávy. Oblíbený turistický cíl Kranjska Gora láká v létě rekreací a sportem v přírodě (turistika, horolezectví, jízda na kole, jízda na koni, paragliding, rybaření) a v zimě s výborným terénem pro různé druhy lyžařských sportů a jiné zimní radovánky (psí spřežení, noční sáňkování v průsmyku Vršič, jízdy na sněžném skútru). V nedaleké Planici se také každý rok setkávají ti nejlepší skokani na lyžích.

Oblast Julských Alp doplňují malebná jezera. Bled, se svým legendárním ostrovem uprostřed jezera, hradem nad jezerem, prameny a příjemným klimatem přitahuje již po staletí řadu návštěvníků. Spousta bazénů, hotelů s lázněmi, pěší stezky, tenisové kurty, golfové hřiště, kasino, letiště v Lesce a četné přírodní a kulturní zajímavosti v blízkém okolí jsou jistě pádným důvodem k návštěvě.

Bohinj s nedotčeným alpským jezerem překvapí nejen přírodními krásami a lyžařskými středisky Vogel, Kobla a Soriška planina, ale také mnoho kulturními památkami a církevními stavbami. V blízkosti ležící Pokljuka je rájem pro pěší turisty a houbaře a také místem konání významných mezinárodních soutěží v biatlonu.