-

Lyžování Arlberg, Rakousko

Lyžování Arlberg - informace

Během letního období je region Arlberg ve východní části spolkové země Vorarlbersko synonymem pro vysokohorskou turistiku, v zimě pak láká na kvalitní lyžování. Příznivcům sjezdového lyžování je v této části Rakouska k dispozici celá řada sjezdovek, jež jsou situovány v několika známých skiareálech. Říká se, že právě tady, v těsném sousedství Tyrolska, se před více než sto lety začaly odvíjet dějiny dnes již legendárního rakouského lyžařského sportu a lyžování vůbec.

Lyžařská oblast Arlberg - fotografie

Oblast Arlberg a její nejznámější lyžařská střediska Lech, Zürs, St. Anton am Arlberg a další se obvykle nacházejí v nadmořských výškách od 1.300 do 2.800 metrů. Zdejší svahy jsou častým místem konání nejrůznějších lyžařských soutěží a samotný St. Anton hostil v roce 2001 Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Pravidelně se tady jezdí i závody Světového poháru v alpském lyžování.

Známá střediska Lech a Zürs, která od sebe leží vzdálena jen asi 5 kilometrů, se mohou chlubit jen samými superlativy. Téměř 10.000 lůžek pro hosty v pestré nabídce objektů pro ubytování, která zahrnuje jak luxusní pětihvězdičkové hotely a komfortní penziony, tak také cenově příznivé apartmány. 110 kilometrů upravovaných a dostatečně prostorných sjezdovek pro začátečníky i pokročilé lyžaře a desítky moderních přepravních zařízení se postarají o to, aby se u lanovek a vleků netvořily fronty ani v exponovaných termínech zimní sezóny. Co více si mohou milovníci zimních radovánek a příznivci bílého sportu na své zimní dovolené v Rakousku přát?

Lyžařská oblast Arlberg - fotografie

Ve středisku Lech am Arlberg, největším městě regionu v nadmořské výšce 1.450 metrů, je možné nastoupit na lyžování ve dvou skiareálech. Západně od městečka se zvedají svahy Schlegelkopfu, Schlosskopfu a Petersbogenu, které nabízejí největší množství sjezdovek. Líbit se tady bude hlavně rodinám s dětmi a začátečníkům, neboť zdejší tratě jsou vesměs prostorné a technicky nijak náročné. Ve spodních pasážích procházejí skrze les, v horní části však vedou přes široké bílé pláně nad hranicí lesa.

Zkušenější lyžaři pak budou pravděpodobně pokračovat dále na západ až na sjezdovky pod vrcholem Zuger Hochlicht a Kriegerhorn. Právě na nich jsou k dispozici další kilometry sjezdovek, které jsou však o poznání strmější a sportovnější než tratě přímo nad Lechem a svižné lyžování si tady užijí technicky zdatní sjezdaři. Každý, kdo již někdy v minulosti Lech navštívil a měl možnost na vlastní kůži poznat zdejší lyžařské terény, určitě potvrdí, že patří k jedněm z nejhezčích nejen v oblasti Arlberg, ale v celé rakouské části Alp.

Lyžařská oblast Arlberg - fotografie

Oproti tomu Zürs am Arlberg je malá vesnička, kde trvale žijí jen necelé 2 stovky obyvatel, avšak svým hostům nabízí jedinečnou možnost prožití příjemné zimní dovolené přímo u sjezdovek. Tratě kolem městečka vedou především z hor Trittkopf a Hexenboden a jsou ve valné většině případů střední obtížnosti. Dobré sjezdování si tady mohou vychutnat jak úplní začátečníci, tak také pokročilejší jezdci. Kromě těchto areálů se další hezké, a nejen mezi hosty městečka Zürs oblíbené, sjezdovky nalézají na opačné straně od obce, pod vrcholem Muggengrat a také kolem jezera Zürser See. Okružní jízdy na lyžích z obce Zürs do údolí k městečku Lech jsou velice zajímavé a lákavé, ale i když jsou od sebe vzdáleny je necelých 5 kilometrů, bývají poměrně fyzicky vyčerpávající.

V regionu Lech a Zürs ale nemusíte během zimní dovolené jen lyžovat. Kromě atraktivní sáňkařské dráhy, vedoucí z Oberlechu ve výšce 1.660 metrů až do obce Lech o 200 výškových metrů níže, jež je díky umělému osvětlení otevřena denně do 22:00 hodin, takže se v jeden den dá bez problémů zvládnout lyžování i sáňkování, tady můžete vyzkoušet například pěší zimní turistiku, dobrodružství na sněžnicích, krásné běžkařské stopy nebo romantické jízdy na saních tažených koňmi. Také se dá vydat na nové upravené trasy pro nordic walking a jogging. Pro začátečníky je tu dokonce nabídka jednoho z pravidelných kursů v nordic walkingu zcela zdarma. Už jste si vybrali co byste rádi na své zimní dovolené prožili? Přijeďte se na svou zimní dovolenou podívat do lyžařské oblasti Arlberg a nebudete litovat.

Lyžařská oblast Arlberg - fotografie

Přes 80 lanovek a vleků, doprava ke sjezdovkám zdarma, udržované běžecké stopy malebným údolím podél řeky Lech, to je pouhý zlomek z nabídky zimního vyžití v oblasti Arlberg. Dobře značené a celoročně udržované turistické stezky umožňují poznávat rozmanitost přírody, historické památky a staré tradice. Několik tras začíná přímo v Lechu, obklopeném přes dva a půl tisíce metrů vysokými horami. A to nejlepší je v regionu Alberg zadarmo. Křišťálová pramenitá voda a svěží horský vzduch, ohleduplní návštěvníci, kteří sem během zimy pravidelně přijíždějí za odpočinkem a relaxací, se tu obejdou bez automobilu. Vše je na dosah ruky nebo dostupné místním autobusem. Relaxace v horské přírodě prospívá srdci, krevnímu oběhu i nervovému systému.

Kam jinam v Rakousku na lyžování?

Doplňující informace k lyžování v Arlbergu

V létě turistika, v zimě lyže - to je charakteristika tyrolské oblasti Arlberg. Městečka jako je Lech nebo Zürs am Arlberg jsou dobře zapsána v podvědomí všech milovníků zimních sportů. Nabídka ubytování v Arlbergu je přizpůsobena všem, kteří se chystají zimní dovolenou prožít právě zde.

Rozhodujete se, zdali vám Arlberg dokáže nabídnout to, co od dovolené na sněhu očekáváte? Kompletní přehled nabízených ubytovacích kapacit naleznete v sekci lyžování v Arlbergu také na našem partnerském webu.