-

Lyžování Paznauntal, Rakousko

Lyžování Paznauntal - informace

V Paznauntalu narazíte na několik, naproti sobě ležících lyžařských středisek. Na jedné straně se nachází dobře známý (zejména svojí nabídkou aprés-ski) Ischgl, na druhé straně se pak rozprostírá u vjezdu do údolí rodinné středisko See, a také Kappl s extrémně dlouhým sjezdem do údolí a dětským zábavním parkem Sunny Mountain. Na samém konci Paznaunu je ještě Galtür s tamními šesti zónami a dvanácti parkovacími stanicemi - Silvapark.

Lyžařská oblast Paznauntal - fotografie

Přímo u vstupu do údolí leží See, snadno přístupné místo, ale s velice rušným provozem přijíždějících a odjíždějících rekreantů, kteří pokračují do okolních lokalit. Kappl leží o něco výše na slunné straně Paznaunu a dole je k dispozici jen kousek od silnice dolní stanice kabinkové lanovky také několik hotelů. Obec se skládá z 90 osad roztroušených na strmých svazích, které často sestávají jen z několika selských dvorů. Na konci údolí se vypíná do nadmořské výšky 1 537 m Galtür. Tady dávají v zimě opravdu lišky dobrou noc, vysokohorská silnice Silvretta je otevřena jen v létě. Turisté si zde tedy mohou užívat svou zimní dovolenou v naprostém klidu a pohodě.

Uprostřed městečka See objevíte dolní stanici 6-místné kabinkové lanovky Medrigjochbahn s nápadně žlutými gondolami. U horní stanice této lanovky, na Medrigalmu (1 800 m), je zřízena lyžařská škola pro děti, doleva se jde na cvičiště, dospělí se pak mohou dát vpravo k šestisedačkové lanovce Zeinisbahn, která je pohodlně a bezpečně doveze až k restauraci Gratli s krásným výhledem na Paznaun. Nedaleká lanovka Rossmoosbahn dopraví lyžaře na nádherné a volné svahy s širokými lehkými až středně obtížnými sjezdovkami. Vůbec nejkrásnější je určitě sjezd od horní stanice Rossmoosbahnu přes osamělý a nerušený Zwischenbachtal až na Medrigalm.

Lyžařská oblast Paznauntal - fotografie

Také na Kapplu začíná čtyřsedačková lanovka, k níž se dá přijet od hlavní silnice. Hned vedle horní stanice lanovky se nachází velkoryse pojatá samoobslužná restaurace a zábavní park Sunny Mountain s dětským hřištěm, lyžařským kolotočem a lyžařskou školkou. Dále nahoru se můžete přepravit za pomoci lanovky Alblittbahn až k nejvyššímu bodu zdejší lyžařské oblasti, do nadmořské výšky 2 690 m. Odpovídající délku mají i tamní sjezdovky, směřující až na samé dno údolí, jež překonávají výškové rozdíly asi 1 500 metrů, a na které skutečně po celý den svítí sluníčko. Za nejkrásnější a nejpestřejší sjezdovku se dá označit 8 km dlouhá Lattenabfahrt. Tento sen všech sjezdařů končí až u dolní stanice kabinkové lanovky Gongall, odkud pak můžete znovu vyjet nahoru do hlavního lyžařského areálu.

Dva moderní vleky vedou do lyžařského střediska Galtür. Již z údolí uvidíte lyžařské svahy, poskytující dostatek prostoru pro několik na sobě nezávislých sjezdovek. Lyžařský terén ve směru k lanovce Birkhahnbahn je poněkud náročnější, směrem k lanovce Alpkogelbahn jsou svahy jen mírné. U horních stanic lanovky se otevírá pohled do zadní části areálu, kde jsou k dispozici lehčí terény u vleku Kopsseelift a trošku obtížnější u lanovky Breitspitzbahn, kde narazíte i na vysloveně náročné úseky s boulemi a s hlubokým sněhem. Tam se také nachází na šest zón a dvanáct parkovacích stanic rozdělený Silvapark.

Lyžařská oblast Paznauntal - fotografie

Jednotlivé úseky jsou děleny podle stupně lyžařského umění a podle sportovního založení jednotlivých lyžařů. Tyto úseky jsou patrné již na první pohled a jsou též vyznačeny na místním plánku. Tak např. Sektor 01 Zwergerlwelt je především určen pro děti, a právě ty nejmenší lyžaři se mohou bavit v Bambinilandu Siggi hned vedle dolní stanice lanovky. Sektor 02 Abenteuerland je určen pro pokročilé dětské lyžaře, kteří najdou na různých místech lyžařského areálu kouzelný les s čarodějnickou chatou, Soppa park se sjezdovkou s vlnami a dokonce i trať pro obří slalom. Ve všech sektorech se nabízí opravdu široký sortiment zábavy.

Běžkaři najdou skvělé podmínky pro svůj oblíbený sport zejména na Galtüru. Západní i Východní stopa, jakož i napojení k Ischglu, jsou pojaty jako kruhové trasy s pozvolnými svahy. Okolní příroda je nádherná, ale trasy na Jamtal, Bieler Höhe a Zeinisjoch jsou docela náročné – při výstupech musíte zdolávat převýšení až 14 procent, což již samo o sobě předpokládá dobrou fyzickou kondici.

Lyžařská oblast Paznauntal - fotografie

V městečku See je každé úterý večer v provozu lyžování na Medrigalmu. Pro lyžaře zde slouží osvětlená panoramatická sjezdovka a milovníci sáňkování mohou využít 6 km dlouhou sáňkařskou dráhu. V Kapplu pořádají každé úterý a čtvrtek večery plné sáňkování na osvětlené sáňkařské dráze dlouhé 6 km od horní stanice lanovky Dias-Bahn do údolí. V Galtüru je každou středu večer v provozu osvětlená sáňkařská dráha u lanovky Birkhahnbahn, kde je doslova světlo jako ve dne. Muzeum Alpinarium sídlí ve futuristicky zařízeném výstavním prostoru v informačním a dokumentačním centru Alpského životního prostoru. Na 800 m² se každoročně pořádají rozličné krátkodobé výstavy.

Kam jinam v Rakousku na lyžování?

Doplňující informace k lyžování v údolí Paznauntal

Další hotely v údolí Paznauntal naleznete na stránkách, které se na lyžování v údolí Paznauntal dlouhodobě specializuje. Nepožadujete-li výhradně Paznauntal, můžete též nahlédnout do celé nabídky lyžování v Rakousku.