-

Lyžování Lungau / Obertauern, Rakousko

Mauterndorf im Lungau

Pojeďte s námi strávit na ubytování do lyžařského střediska Mauterndorf im Lungau (Lungau / Obertauern, Rakousko) zimní dovolenou a užijte si v Alpách skvělé lyžování

St. Michael im Lungau

Vydejte se během zimní lyžařské sezóny do Alp na dovolenou a prožijte v lyžařském středisku St. Michael im Lungau v Lungau nebo Obertauern v Rakousku aktivně svůj volný čas

Tweng

Zažijte opravdovou a nespoutanou radost z jízdy na těch nejlepších alpských sjezdovkách a vydejte se do střediska Tweng (Lungau / Obertauern, Rakousko) na svou zimní dovolenou

Lyžování Lungau / Obertauern - informace

Na jihu Salcburska se rozkládá oblíbená lyžařská oblast Lungau. Ta se táhne od štýrských Vápencových Alp přes Radstadtské Taury až k pohoří Nockbergen. Kolem slunné náhorní plošiny s více než 15 útulnými vesnicemi a vesničkami se nacházejí celkem tři různé lyžařské areály, které lákají turisty na zimní dovolenou a lyžování v Rakousku převážně mírnými až středně náročnými tratěmi. To je hlavním důvodem, proč právě sem tak často cestují zejména rodiny s dětmi. Výhodou je, že asi 10 kilometrů odtud leží další známá lyžařská oblast Obertauern.

Lyžařská oblast Lungau / Obertauern - fotografie

Turisté si v této části Rakouska užívají hlavně příjemnou atmosféru, ubytování v útulných hotelích i penzionech za rozumnou cenu, rozsáhlou síť běžkařských stezek jak pro klasický styl, tak také pro bruslení, a v neposlední řadě též pestré lyžařské možnosti. Největším zdejším lyžařským areálem je Speiereck - Grosseck, který se nachází mezi obcemi Mauterndorf a St. Michael. Aineck - Katschberg je nejjižnější ze zdejších lyžařských oblastí a nejsnažší přístup na místní sjezdovky je z obce St. Margarethen. Třetím skiareálem lungauského regionu je Fanningberg. Ten leží nad vesnicí Mariapfarr a jde o velmi klidný a pohodový vrcholek. Všechny areály jsou navzájem propojeny skibusem, který pro lyžaře jezdí v pravidelných intervalech zdarma.

Nejmenším a zároveň nejvíce rodinným lyžařským areálem s necelými 50 kilometry sjezdovek je Fanningberg. Vrcholová stanice lanovky se nachází v nadmořské výšce 2.150 metrů a i díky ní byl tento skiareál pojmenován jako Sněhová díra. Převážná část sjezdů na Fanningbergu je snadných, jen strmý úsek sjezdovky u anovky Zirbenjet, který byl prodloužen o dalších 700 metrů oproti původní dispozici, je poněkud náročnější. Technicky obtížnější jsou také některé neupravené sjezdovky po levé straně při výjezdu z horní stanice Zirbenjetu pod Fanninghöhe. Sjezd do údolí nabízí variantu se super plochým a širokým svahem a od horní stanice sedačkové lanovky Samson-Jet si po pravé straně užijí skvělé lyžování příznivci carvingového stylu jízdy.

Lyžařská oblast Lungau / Obertauern - fotografie

Široký a maximálně středně obtížný úsek se kroutí z vrcholku až k Sauschneideralmu, horské chatě s krásnou sluneční terasou, chutnými pokrmy. Kdo by chtěl svou zimní dovolenou strávit přímo na sjezdovce, tato chata nabízí i možnost přenocování. Za slunečného počasí nabízí okolí chaty lyžařům příjemné potěšení. Děti se mohou naučit první obloučky ve Fanni - Kinderparku u dolní stanice lanovky, kde je pro ně připraven i kouzelný koberec a pohádkové postavičky.

Pestrá je lyžařská houpačka Speiereck - Grosseck, která leží v srdci lungauské lyžařské oblasti. Ty nejlepší sjezdovky se nacházejí v přírodní kotlině přímo pod vrcholem Speiereckem, jež se nalézá v nadmořské výšce 2.411 metrů. V případě dobrých sněhových podmínek si mohou zkušení sjezdaři a příznivci freestylového lyžování vyzkoušet zajímavou trasu hlubokým sněhem k Restalmu. Jedinečný je také 9 kilometrů dlouhý sjezd z vrcholu Speierecku až do údolí k obci St. Michael. Lyžaři při něm překonají celkové převýšení 1.400 metrů a tato trať určitě stojí za vyzkoušení. Škoda je, že dolní pasáže vedou v nízké nadmořské výšce a tak tady na jaře sních rychle rozbředne a ztěžkne.

Lyžařská oblast Lungau / Obertauern - fotografie

Také sjezdy na opačné straně lyžařského areálu, směrem na Mauterndorf, jsou velmi pěkné a zejména začátečníkům se tady bude určitě líbit. Modrá varianta tratě, ideální pro rodiny s dětmi, se vine převážně lesem a na lyžaře tady nečekají žádné záludnosti. Červený sjezd je pak dostatečně široký, středně těžký a poměrně náročný. Horská chata Panorama-Alm u horní stanice lanovky Grosseckbahn vás přesvědčí dobrým jídlem a skvělým výhledem na celé Lungau.

Lyžařské středisko Aineck - Katschberg se v propagačních materiálech často prezentuje jako pravděpodobně nejkrásnější údolí v Rakousku. Na vrcholu Katschberg, který dosahuje nadmořské výšky 2.020 metrů, převažují červené sjezdovky, takže si tady lyžování užijí zejména zkušení a zdatní sjezdaři. Všechny sjezdovky mohou být v případě nepříznivého počasí uměle zasněžovány. Dlouhý a pestrý je v každém případě 6 kilometrů měřící sjezd A1, jež je chloubou zdejšího skiareálu a určitě stojí za vyzkoušení. Sportovnější sjezdovky na vrcholku Aineck vedou do údolí směrem na sousední Katschberg.

Lyžařská oblast Lungau / Obertauern - fotografie

Více než 200 kilometrů běžkařských tras je v lungauské síti navzájem propojených. Trénuje zde jak samotný rakouský národní tým, tak také mezinárodní elita běžkařů. Kromě lyžařských sportů se nabízejí i další aktivity jako sáňkování, zimní turistika, bruslení anebo curling. Milovníci wellness a sauny jistě navštíví Samsunn, chrám relaxace se šesti saunami a Vitalcentrem v Mariapfarru. A kdo by si chtěl s dětmi užít při koupání legraci, vyrazí do Tamswegu, kde se nachází bazén Badeinsel s 80 metrů dlouhým tobogánem.

Lyžařská oblast Obertauern se rozkládá na sedmi dvouapůltisícových vrcholcích v okolí horského sedla Obertauern, které leží na horské silnici, spojující město Radstadt v údolí řeky Enns a městečko Mauterndorf, jež je správním centrem lyžařské oblasti Lungau. Díky své nadmořské výšce, která se pohybuje v rozmezí 1.740 až 2.305 metrů, se lyžařský areál Obertauern řadí mezi místa s nejčistším vzduchem, nejvyšším počtem slunečných dní v roce a také s nejbohatší sněhovou nadílkou pro lyžování v celém Rakousku.

V současnosti se průsmyk v hlavním alpském horském hřebeni Alpenhauptkamm stal jednou z předních adres mezi lyžařskými středisky v Rakousku a zařadil se po bok takových jmen v oblasti alpského lyžování, jako je Kitzbühel nebo Lech v regionu Arlberg. Podél průsmyku byla totiž postavena moderní hotelová vesnice s krátkými cestami od jednotlivých ubytování ke sjezdovkám a vlekům, takže turisté, kteří se rozhodli prožít zimní dovolenou v Obertauern a chtějí si užít lyžování na zdejších svazích, to mají k většině lanovke ze svých ubytování jen pár metrů a na sjezdovky se dostanou rovnou na lyžích.

Vedle vysoké záruky přírodního sněhu od podzimu až do pozdního jara nabízí průsmyk Tauernpass a středisko Obertauern svým návštěvníkům moderní infrastrukturu s krytými sedačkovými lanovkami, které pohodlně přepraví lyžaře na sjezdovky v blízkém okolí. Celková délka zdejších sjezdovek dosahuje bezmála 100 kilometrů, přičemž více než 60 kilometrů nese označení lehké, necelých 40 kilometrů je značeno červenou barvou a jen asi 5 kilometrů si vysloužilo černé označení technicky náročných sjezdovek.

Svou topologií je lyžařská oblast okolo průsmyku Tauernpass v pohoří Taury vhodná jak pro lyžování úplných začátečníků, tak také pokročilých lyžařů. A dokonce i začátečníci zvládnou bez větších problémů sjet červeně označené tauernské svahy, které obklopují příjemnou hotelovou vesničku. Jedinou nevýhodou pro sportovní nadšence a zdatné lyžaře jsou malé výškové rozdíly zdejších tratí. Vzhledem ke skutečnosti, že sedlo se nachází v nadmořské výšce 1.750 metrů a okolní vrcholy se šplhají do výšek kolem 2.200 až 2.300 metrů, pohybuje se zdejší maximální převýšení kolem hodnoty 600 metrů. Nedostatek výškového rozdílu však zkušeným sjezdařům vynahrazuje v oblasti Obertauern hned několik rychlých a sportovních tratí.

Jakým směrem byste se měli vydat na lyžování je věcí odobního názoru. Dobrý začátek je určitě u lanovky Zehnerkarbahn, kde jsou svahy již brzy ráno pěkně na slunci. S lanovkou Grünwaldkopfbahn se dostanete na druhou stranu průsmyku a tam můžete pokračovat v tauernském okruhu ve směru hodinových ručiček.

Téměř legendární pověst mezi milovníky strmých svahů a sjezdovek s boulemi je sjezd Gamsleiten 2. Obyčejným lyžařům stačí jen pohled na něj a většinou si jedou užívat pohodovější lyžování do jiné části skiareálu. O něco mírnější, ale přesto prošpikované náročnými boulemi, jsou svahy na Seekareck a Hundskogelu. Snadné sjezdovky vedou od lanovek Plattenkarbahn a Schaidbergbahn zpět k jižnímu okraji střediska.

Snowboardisté mají k dispozici funpark Longplaypark se slidy a jumpy u lanovky Kehrkopfbahn. Na příznivce běžeckého lyžování toho čeká sice méně, ale budou jistě nadšeni z pěkné vysokohorské stopy kolem Obertauern. Nejlepší část vede přes slunečná sněžná pole ke Kringsalmu.

Kam jinam v Rakousku na lyžování?

Doplňující informace k lyžování v Lungau nebo Obertauern

Další hotely v Lungau naleznete na stránkách, které se na lyžování v Lungau dlouhodobě specializuje. Nepožadujete-li výhradně Lungau, můžete též nahlédnout do celé nabídky lyžování v Rakousku.