-

Lyžování Paganella, Itálie

Andalo

Ilustrační foto
Pojeďte s námi strávit na ubytování do lyžařského střediska Andalo (Paganella, Itálie) zimní dovolenou a užijte si v Alpách skvělé lyžování

Lyžování Paganella - informace

Oblíbená oblast sjezdového lyžování v Itálii s názvem Paganella se nachází na západě Dolomit, v blízkosti hlavního města Trento italské provincie Trentino. Svým návštěvníkům nabízí jen několik kilometrů od dálnice A22, spojující Bolzano s Modenou, více než 60 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, které určitě splní požadavky na příjemné lyžování každého sjezdaře, ať už patří k začínajícím jezdcům či zkušeným a zdatným lyžařům.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

O dopravu lyžařů na lyžování se v oblasti Paganella stará 19 moderních lanovek a vleků, které návštěvníky tohoto populárního skiareálu pohodlně a rychle vyvezou na zdejší svahy. Sjezdovky se nacházejí na severozápadních svazích 2.125 metrů vysokého vrcholu Paganella a kromě nejvyšších pasáží hory jsou sjezdové tratě vedeny skrze lesní průseky. A i když se jedná o lyžařskou oblast, která se netěší takové popularitě, jako například Bormio, Livigno nebo Val di Fiemme / Obereggen, nachází se tady vedle celé řady sjezdovek pro začínající lyžaře také tratě světových parametrů. Mimo jiné se zde nachází proslulá sjezdovka 3-Tre, která zažila nezapomenutelné výkony takových sjezdařských mistrů, jakými byli Zeno Colo či Celina Seghi. Právě tyto osobnosti zde v padesátých a šedesátých letech minulého století psaly dějiny alpského lyžování na závodech Světového a italského poháru.

V současnosti patří lyžařská oblast Paganella mezi jedny z nejdynamičtěji se rozvíjejících regionů zimních sportů a alpského lyžování v Itálii. Lyžařská sezóna tady začíná v prosinci a díky příznivým povětrnostním podmínkám, a v případě nedostatku přírodního sněhu též umělému zasněžovaní svahů, si tady mohou sportovci užívat své oblíbené činnosti až do měsíce dubna.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Lyžařská oblast Paganella vznikla faktickým propojením obcí Andalo a Fai della Paganella, ke kterým je ještě počítáno nedaleko Molveno. Středisko Fai della Paganella se nachází v nadmořské výšce 1.030 metrů a leží na skalním masivu přímo nad údolím řeky Adige a dálnicí A22. Z Fai se mohou příznivci sjezdového lyžování dostat několika lanovkami a vleky až na vrchol Paganelly a odtud se pak vydat po středně náročných tratích zpět k ubytování ve Fai. Doprava je zajišťována sedačkovými lanovkami, takže lyžaři si mohou cestou vzhůru před další jízdou odpočinout.

Andalo, zdejší největší obec, se nalézá přímo u lanovky na Paganellu na široké náhorní plošině mezi Brentskými Dolomity na severu a masivem Paganella na jihu. Ubytování v Andalu je ideálním pro rodiny s dětmi, neboť přímo z obce vedou hned 2 kabinkové lanovky na Paganellu a je tady i v provozu jeden cvičný lyžařský vlek. Během zimních měsíců tady mají turisté, kteří tráví svou zimní dovolenou v Itálii v oblasti Paganella, kromě lyžování možnost provozovat i další zimní aktivity od snowboardingu, horolezectví, výletů na sněžnících či jízdy na koňském spřežení až po zimní turistiku.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Posledním a také nejmenším lyžařským areálem je rodinný miniareál Molveno, který se nachází jen několik stovek metrů od jezera Lago di Molveno. V nadmořské výšce 1.388 metrů se zde rozkládá funpark Pradel a několik technicky nenáročných sjezdovek, značených modrou barvou, se k Pradelu vine z vrcholu La Montanara z nadmořské výšky 1.525 metrů.

Obec Molveno je známá díky přírodnímu parku Adamello - Brenta, nacházející se na západní straně jezera. Leží v nadmořské výšce 864 metrů a je vynikajícím počátečním bodem pro výlety po Brentských Dolomitech.

Na lyžaře čeká v Paganelle asi 35 kilometrů sjezdových tratí, z toho činí necelých 10 modrých, 13 červených a pouze jeden kilometr se řadí k obtížným černým tratím. Přepravu lyžařů na svahy zajišťuje jen jeden lyžařský vlek, zato však hned 16 sedačkových a 1 kabinková lanovka. Celková přepravní kapacita paganellských lanovek a vleků činí 25.000 osob za hodinu. Všechny zdejší sjezdovky jsou pravidelně upravovány a jen asi 10% z nich není vybaveno zařízením pro výrobu umělého sněhu. Příznivá orientace svahů a nadmořská výška umožňuje kvalitní lyžování po celou zimní sezónu, která zde trvá od prosince až do začátku jara.

Lyžařská oblast Paganella nabízí také širokou škálu sportovních aktivit mimo svahy a otevřené terény. Ve zdejším sportovním centru máte možnost si zaplavat, zahrát volejbal a basketbal či zajít do solária nebo sauny. Pro příjemné zakončení dne s přáteli je tu k dispozici několik barů, restaurací a diskoték. Kromě sjezdových tratí nabízí středisko Paganella a jeho okolí svým návštěvníkům, kteří sem přijeli strávit zimní dovolenou, také perfektní běžecké tratě. Zajímavostí je, že se na nich pravidelně každým rokem pořádá 24 hodinový běžecký závod, který bezpečně prověří fyzickou zdatnost jeho účastníků.

Kam jinam v Itálii na lyžování?

Doplňující informace k lyžování v Paganelle

Další hotely v Paganelle naleznete na stránkách, které se na lyžování v Paganelle dlouhodobě specializuje. Nepožadujete-li výhradně Paganella, můžete též nahlédnout do celé nabídky lyžování v Itálii.