-

Lyžování Livigno, Itálie

Livigno

Ilustrační foto
Pojeďte s námi strávit na ubytování do lyžařského střediska Livigno (Livigno, Itálie) zimní dovolenou a užijte si v Alpách skvělé lyžování

Lyžování Livigno - informace

Alta Valtellina je vyhledávanou oblastí alpského lyžování v severní Itálii. Ta se nachází nedaleko známeného švýcarského lyžařského střediska St. Moritz a je charakteristická velkým množstvím jednotlivých údolí, která svým návštěvníkům skýtají ty nejlepší terény jak pro sjezdové, tak také běžecké lyžování. Zdejší údolí jsou lemována horskými hřebeny, které se nezřídkakdy šplhají do výšky přesahující 3.000 metrů. Díky takové poloze tady panují výborné lyžařské podmínky až do pozdního jara a příznivci zimních sportů si tu mohou užívat přírodní sněhové pokrývky i v době, kdy níže položené střediska již trpí nedostatkem sněhu.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Jedním z nejoblíbenějších středisek alpského lyžování v oblasti Alta Valtellina je malé městečko Livigno. To se nachází v nadmořské výšce 1.800 metrů a díky okolním horským hřebenům, kterým do výšky 3 kilometrů nechybí mnoho, se mu někdy přezdívá italský Tibet. Hned 2 lyžařské areály, které se nacházejí po obou stranách údolí nad obcí Livigno, patří k vůbec nejoblíbenějším místům pro lyžování v Itálii a obliba Livigna mezi lyžaři každým rokem roste.

Do střediska Livigno je možné se dostat dvěma způsoby. První možností je klikatá silnice z dalšího známého lyžařského střediska Bormio, ovšem tato cesta bývá během zimního období uzavřená. Druhou možností je příjezd skrze jednosměrný tunel Munt la Schera ze Švýcarska, který se však na noc uzavírá. Po průjezdu tunelu a několikakilometrové cestě podél jezera Lago di Livigno se před turisty otevře malebné údolí s kulisou mohutných hor na pozadí. Poloha Livigna na pomezí Itálie a Švýcarska má pro jeho návštěvníky ještě jednu výhodu. Již od roku 1805 má totiž statut bezcelní zóny a tak se tady dá během zimní dovolené levně nakoupit kosmetika, palivo, alkohol, cigarety a další zboží.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Středisko alpského lyžování Livigno nabízí svým návštěvníkům plnohodnotných 110 kilometrů pečlivě upravovaných a dostatečně prostorných sjezdovek všech stupňů technické obtížnosti. A i když je díky nadmořské výšce Livigna jistota přírodního sněhu téměř stoprocentní, i tak jsou celé 3/4 zdejších sjezdovek vybaveny zařízením pro výrobu technického sněhu. Více než polovina tratí je na lyžařských mapách skiareálu Livigno označena červenou barvou a jde tedy o středně náročné terény, na kterých si mohou užít dobré lyžování jak mírně pokročilí sjezdaři, tak také zdatní a zkušení jezdci. Asi třetina sjezdovek je technicky nenáročných, modře značených, takže i úplní začátečníci, kteří se rozhodnou strávit svou zimní dovolenou na horách v italském Livignu, si tady určitě přijdou na své. Zbytek tvoří sportovní černé tratě, které budou maximálně vyhovovat milovníkům rychlé jízdy a náročného lyžování.

Nad městečkem Livigno se nacházejí 2 lyžařské areály, každý po jedné straně údolí. Na jeho západní straně se nachází skiareál Carosello, na východě pak leží Mottolino. Do lyžařského areálu Carosello je možné se dostat z obou konců obce. Z jeho jižního konce vede lanovka na vrcholek Carosello / Monte Federia do výšky 2.797 metrů a ze severního konce obce pak stoupá lanová dráha na vrcholek Vetta Blesaccia. Sjezdovky tohoto areálu jsou zajímavou směsí modrých a červených tratí, dostatečně prostorných i na carvingové lyžování. Příznivci snowboardingu pak mohou nedaleko horní stanice lanovky na Carosello navštívit zdejší funpark Carosello 3000, kde na ně čeká celá řada atrakcí a překážek.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Skiareál Mottolino se nachází na opačné straně údolí Livigno a jeho sjezdovky se spouští po západních svazích horského hřebene, který tvoří vrcholky Monte della Neve, Monte Sponda a Mottolino. Tento lyžařský areál je o něco sportovnější než Carosello a po svahu z Monte della Neve se směrem do údolí vine hned několik černých, technicky náročných sjezdovek. Dle mnohých znalců lyžování v Itálii patří právě sjezdovky na Monte della Neve k tomu nejlepšímu, co může Itálie příznivcům alpského lyžování nabídnout. Vrcholek Monte Sponda je pak typicky červený, na jehož tratích se bude dobře cítit většina turistů, kteří si v zimě přijedou zalyžovat do oblasti Livigno. A ani tady se nazapomnělo na snowboardisty, na které tady čeká udržovaný snowpark.

Příznivci běžeckého lyžování si budou moci užívat v okolí střediska Livigno svého oblíbeného zimního sportu na více než 40 kilometrech upravovaných a dobře značených běžeckých stop a stejně tak se tady budou dobře cítit vyznavači skialpinismu a horské turistiky. Skialpinisté a freerideři nejčastěji míří na svahy Monte Federia, kde se, směrem od Livigna, nacházejí rozlehlé oblasti, ideální pro jízdu ve volném terénu.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Vzhledem k charakteru údolí se ubytovací zařízení v Livignu nachází v těsné blízkosti lanovek a vleků. Bohužel kvůli omezené kapacitě střediska jsou zde ceny za ubytování o něco vyšší než například v nedalekém Bormiu. A jak už bývá v Itálii zvykem, ani nabídka aprés - ski v lyžařském středisku Livigno nijak nezaostává za očekáváním jeho návštěvníků. Ubytovaní hosté mohou po náročném dni na svazích relaxovat ve zdejším bazénu, navštívit saunu nebo jiné wellness zařízení či si zahrát bowling. Podél hlavní silnice, vedoucí skrze městečko, se nachází celá řada obchodů a obchůdků s nejrůznějším zbožím, zajít je možné na něco dobrého z vynikající italské kuchyně do některé ze zdejších restaurací či se dá jen tak posedět v jednom z místních barů.

Kam jinam v Itálii na lyžování?

Doplňující informace k lyžování v Livignu

O lyžování v Itálii se traduje, že zdejší sjezdovky jsou nejupravenější v Evropě. Rozsáhlé lyžařské oblasti obsluhované moderními vleky a zařízeními navštěvují každoročně tisíce lyžařů. Perfektní sněhová nadílka a pohostinnost místních lidí jsou lákadla, kterým se jen těžko odolává.

Jedním z těchto míst je středisko ležící ve výšce 1816 m.n.m., Livigno. Kdo má rád hory a hodně sněhu je zde na správném místě. Lyžování v Livignu vám přinese mnoho nezapomenutelných zážitků z vaší zimní dovolené.

Livigno leží v údolí a díky tomu je jedním z nejslunnějších míst Itálie. Lyžařské zájezdy do Livigna volí ti, kteří nejen rádi lyžují, ale také se na své zimní dovolené mají chuť pobavit. Podrobnější informace o možnostech lyžování nebo zábavy, na 115 km sjezdovek, se dozvíte na stránkách zaměřených na Livigno. Díky bezcelní zóně se do Livigna sjíždějí také návštěvníci za nákupy.

Kromě Livigna je v Itálii mnoho dalších míst, která stojí za vaší návštěvu. Plánujete-li dovolenou v zimě či v létě a nevíte přesně kam se chcete podívat, podívejte se na nabídku ubytování v Itálii.