-

Lyžování Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal), Itálie

Maranza

Ilustrační foto
Pojeďte s námi strávit na ubytování do lyžařského střediska Maranza (Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal), Itálie) zimní dovolenou a užijte si v Alpách skvělé lyžování

Lyžování Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal) - informace

Obec Brixen / Bressanone, která je centrem lyžařské oblasti Brixen, Meransen a Vals (někdy označované jako Eisacktal či Valle Isarco), je se svými 20.000 obyvateli třetím největším městem provincie Bolzano. Leží v nadmořské výšce asi 570 metrů v italské části Tyrolska a svým návštěvníkům, kteří sem pravidelně každou zimní sezónu přijíždějí strávit svou zaslouženou dovolenou, nabízí Brixen téměř 90 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, na kterých si užijí skvělé lyžování jak úplní začátečníci, kteří se s lyžemi teprve seznamují, tak také technicky zdatní sjezdaři. Přestože Brixen leží v severní Itálii, mluví se zde většinou německy.

Lyžařská oblast Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal) - fotografie

Zajímavostí je, že malá část obyvatel oblasti Valle Isarco / Eisacktal stále ještě hovoří ladinsky. Jde o speciální románský jazyk, který Evropská unie uznala jako samostatný jazyk. Bez ohledu na jazyky jsou však v tomto dolomitském městě naprostou samozřejmostí zimní sporty všeho druhu, ať už jde o lyžování, běžky, zimní turistiku, chůzi na sněžnicích anebo sáňkování. Obyvatelé města Brixen žijí během zimy nejenom sportem, ale také každoročním horským festivalem, který obvykle stojí na prvním místě v kalendáři akcí. Hosté, kteří si chtějí i na zimní dovolené trochu odpočinout od lyžování, mohou v centru města Brixen navštívit velmi hezký vodní park s různými atrakcemi.

Staré biskupské město na řece Eisack / Isarco, podle které nese celá oblast své jméno Eisacktal / Valle Isarco, nabízí vedle zimních sportů a další sněhové zábavy také kulturní zajímavosti. Krásné kostely, kláštery a kaple čekají na návštěvu stejně jako původní uličky, lemované obchody a restauracemi. Neustále na dohled jsou však sjezdovky a vrcholky úchvatných Dolomit, kvůli kterým sem přijíždí jednoznačně nejvíce turistů. Místní hora Plose, která se zvedá do výšky 2.505 metrů nedaleko obce St. Andrä necelý kilometr vzdušnou čarou od okraje města Brixen, je díky mírným svahům ideální k lyžování rodin s dětmi a sjezdařů, kteří si rádi vychutnávají pohodu a klid.

Lyžařská oblast Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal) - fotografie

Hora Plose je dobře přístupná vleky a lanovkami hned z několika míst v oblasti Eisacktal / Valle Isarco a nezanedbatelnou je i skutečnost, že celý skiareál se nachází v těsné blízkosti dálnici A22. Příhodná poloha spolu s nenáročnými sjezdovkami a řadou horských restaurací se slunečnými terasami jsou hlavními důvody, proč strávit několik dní zasloužené zimní dovolené právě v zasněžené oblasti vrcholku Plose. Celkem mají nedaleko města Brixen lyžaři k dispozici necelých 50 kilometrů sjezdovek, z toho je 13 kilometrů značeno modře, 19 červeně a něco přes 10 kilometrů černě. Na svahy vyvezou příznivce sjezdového lyžování moderní a pohodlné lyžařské vleky a lanovky a z vrcholu Plose se za slunečného počasí naskýtá nádherný výhled na Dolomity a okolí. Je možné vidět například horský masív Sella, Langkofel, pohoří Geisler a v neposlední řadě je odtud nádherný výhled na celé údolí Valle Isarco - Eisacktal a město Brixen.

Na slunné náhorní plošině, jen pár kilometrů severovýchodně od vjezdu do údolí Eisacktal / Valle Isarco, se nachází obec Meransen a také malé, ale velmi hezké lyžařské středisko Meransen / Gitschberg. Zde nepoznáte žádný shon a ruch, ale především čistou zimní idylku, skvělé výhledy na hory z vrcholu Gitschbergu v nadmořské výšce 2.512 metrů a v neposlední řadě také velmi chutnou gastronomii. Z obce Meransen, či také Meranza, jak je obec nazývána v italštině, je snadno dosažitelné další boční údolí Jochtal a vesnice Vals. Na stejnojmenném vrcholku Jochtal se rozkládá malé lyžařské středisko, které patří mezi velmi klidná a tím pádem vhodná pro lyžování rodin s dětmi.

Lyžařská oblast Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal) - fotografie

Každý rok lyžařské školy v oblasti Meransen - Vals vytváří pěkné programy pro děti a jejich rodiče tak mohou blíže poznávat zdejší lyžařské terény a užít si svou zimní dovolenou naplno. Většina hotelů a penzionů, které Meransen a Vals svým hostům nabízejí, se nachází v těsné blízkosti sjezdovek, takže na lyže není třeba nikam daleko cestovat. A protože se oblast Gitschberg / Jochtal nachází na úpatí Dolomit, na náhorní plošině uprostřed pastvin a horských vrcholků, je pro aktivní turisty a sportovce atraktivní i během léta. Až uvidíte ten neuvěřitelně krásný kontrast mezi zelenými pastvinami a sněhově bílými vrcholky hor, který je zde k vidění každé jaro, určitě dáte zapravdu těm, kteří tvrdí, že okolí vesnic Vals a Meransen je jedním z nejhezčích koutů Itálie vůbec. Oblast je rájem nejen pro lyžaře, ale také pro pěší turisty a oblast kolem Gitschbergu a Jochtalu si můžete v letní období prohlédnout i na kole.

Na běžce na lyžích čeká v okolí obcí Mühlbach, Vals a Meransen 35 kilometrů běžkařských tratí a rodiče mohou využít služeb 2 lyžařských školek pro nejmenší. Vedle lyžování můžete vyzkoušet zimní turistiku, výpravy na sněžnicích s průvodcem anebo sáňkařské dráhy. Po náročném dni, stráveném na svazích, existuje mnoho příležitostí, jak den zakončit. Stranou sjezdovek se nalézá v blízkosti obcí Meransen a Vals několik horských chat a aprés - ski barů, které jsou skvělé pro setkávání a navazování nových přátelství. Mnoho restaurací a hostinců nabízí vedle krásného a útulného prostředí také rozmanitá jídla tyrolské kuchyně, která můžete doplnit sklenkou vína či piva v dobré společnosti. Absolutní kulinářským zážitkem je špek a sýr Graukäse, které jsou také s oblibou používány v knedlících. A kdo chce po opulentní hostině vytrávit a má dost energie, může vyrazit třeba na diskotéku popřípadě do tanečního klubu. Relaxovat se dá v Aquareně, která nabízí vedle plaveckého bazénu i další vodní, wellness a fitness služby.

Kam jinam v Itálii na lyžování?

Doplňující informace k lyžování v Brixenu, Meransenu nebo Vals

Další hotely v Brixenu nebo Meransenu nebo Vals naleznete na stránkách, které se na lyžování v Brixenu nebo Meransenu nebo Vals dlouhodobě specializuje. Nepožadujete-li výhradně Brixen / Meransen / Vals (Eisacktal), můžete též nahlédnout do celé nabídky lyžování v Itálii.