-

Lyžování Megève / St.Gervais / Les Contamines, Francie

Lyžování Megève / St.Gervais / Les Contamines - informace

Na obou stranách údolí Megève se nacházejí přímo ideální hory k lyžování. Nejsou ani příliš strmé nebo příliš vysoké, jsou obklopeny lesy a otevřenými prostorami a mohou se zejména pochlubit vpravdě impozantní kulisou Mont Blancu. Kvarteto tradičních zimních středisek s úzce propojenými lyžařskými oblastmi je doslova univerzálním místem pro začátečníky, rodiny s dětmi i pra zkušené lyžaře.

Cesta na tu nejvýše položenou část Horního Savojska a celých Alp vede většinu hostů ze severozápadního směru přes údolí Arve u Sallanches, mezi rozeklaným vápencovým hřebenem pohoří Aravis a k masivu Mont Blancu, do prostorného, na jih otevřeného údolí. Impozantní vysokohorské panorama s asi dvěma desítkami nepřehlédnutelných horských vrcholků, tyčících se až do nadmořské výšky kolem 4000 m, vytvářejí kulisu, jíž jednoznačně vévodí Mont Blanc. Kdysi o tom básnili romantičtí básníci, ovšem dnes celá tato oblast ztělesňuje především velice navštěvované středisko zimních sportů Megève.

Spolu s francouzským Chamonix toto středisko reprezentuje tzv. Best of the Alps a je tradiční destinací zimní dovolené se zcela mimořádnou sportovní, společenskou a gastronomickou funkcí. Z bývalé zemědělské vesnice Megève se vyvinulo to bezesporu zdaleka nejelegantnější středisko zimních sportů v Savojsku. Několik starých selských stavení zde bylo přeměněno na muzea a stojí určitě za návštěvu. Exponáty v pozoruhodném vlastivědném muzeu Musée du Haut Val d'Arly svědčí o zemědělské minulosti zdejšího kraje. Dobře udržované vily a horské usedlosti pak ovládají druhou tvář dnešního městečka se 4900 obyvateli, které se rozprostírá mezi horami Jaillet, Mont d'Arbois a Rochebrune, kam pravidelně zajíždí spíše luxusní klientela.

St-Gervais, v horní části údolí Arve, se nacházejí v místní části Le Fayet sirné prameny a od roku 1807 jsou zde v provozu termální lázně. I když zrovna nemáte žádné zdravotní potíže, určitě stojí za to se tu zastavit a dopřát si trošku skvělé relaxace po dlouhém dni plném sportu a vyzkoušet tamní hammam a perličkovou koupel. Díky snadnému přístupu prostřednictvím Tramway du Mont Blanc, nečiní žádný problém navštívit také vzdálenější vesničky Le Bettex, Voza-Prarion a St-Nocolas-de-Véroce, jež se přeměnily na oblíbená lyžařská střediska. Úplně vzadu v údolí Montjolie, mezi Mont Joly a zledovatělými úbočími pohoří Tré-la-Téte, leží okouzlující Les Contamines. A konečně, je zde i přímo nad Sallanches, na tamních svazích u Combloux. Především rodiny ocení tamní venkovské prostředí, obklopené většinou sjezdovkami lehkého stupně obtížnosti.

Jak zde po celá desetiletí postupovala obliba zimních sportů, změnila se sjezdovka Emile Allais u vrcholku Alpette směrem k Megève, na jednu z vůbec nejobtížnějších sjezdových tratí v Alpách. Dnes je pojmenována po slavném synovi, jemuž jsou věnovány četné informační tabule, a kde jsou též uvedeny jednotlivé reminiscence starých časů a zkušenosti tehdejších lyžařů. Celkově zde převládají poklidné svahy s širokými sjezdovkami, ale také "Černí jezdci", milující odvážné lyžování si dozajista přijdou na své. Na Noire de Croche, kousek nad Mont Joux, na svazích Epaule nebo pod nimi, najdou vpravdě exkluzivní místa snowboardisté. Pohodlnější jsou pak sjezdovky a lesní úseky u Mont d'Arbois a Rochebrune, zatímco pod Côte 2000 se tamní sjezdovky řadí spíše do kategorie náročných. Prakticky jistou přítomnost sněhové pokrývky a univerzální lyžařský areál objevíme nad Les Contamines u Col du Joly.

Vlek nás dopraví až do nadmořské výšky 2400 metrů. Nový šestisedačkový vlek činí z Comblouxu ještě atraktivnější místo. Milovníci lyžování v hlubokém sněhu si mohou zvolit podle svého uvážení mnoho variant, kam se vypraví a freerideři se třeba vydají za doprovodu místních průvodců jen pár minut chůze od vleků, kde naleznou ty pravé terény pro svůj sport. Neméně atraktivní a skvěle připravený je zdejší Freeride Respect - kemp, kde lze využít i služeb horských průvodců z Les Contamines. Velkolepá je i nabídka různých kratochvílí v pečlivě udržovaném zařízení Freestyle-Areale na Mont Joux (Evasion Mont Blanc), v Creve-Coeur a u Roche Brune, které jsou také využívány pro významné sportovní události, jako je třeba Evropský poháru v běhu na lyžích.

Tratě pro běh na lyžích se nacházejí v Nordic Parku na úpatí Domes de Miage nebo v La Livraz u Megève. I další možnosti sportovního vyžití jsou zde opravdu rozsáhlé, ať se již jedná třeba o zimní turistiku, bruslení či sáňkování. Ale v Megève můžeme zažít i něco skutečně neobvyklého: heliskiing v oblasti Les Contamines. Jedná se o golf na sněhu a jde v podstatě o to, „potopit“ růžové golfové míčky do jamek ve sněhu. Je opravdu vzrušující sledovat tohle sněhové pólo, představující tamější megèvskou tradici.

Běžkařům pak skvělým způsobem poslouží perfektně udržované bílé stopy v Nordic Parku na úpatí Domes de Miage nebo v oblasti La Livraz u Megève. Pólo, nákupy, heliskiing, zimní sporty i alternativní program na zimních turistických stezkách, bruslení a sáňkování – v novém sáňkařském areálu v Combloux – je toho až neskutečně mnoho. Heliskiing v okolí Les Contamines či golf na sněhu s růžovými golfovými míčky, megèvský tradiční sport. A pokud by se nám to všechno zdálo již přespříliš hektické, je zde zimním rekreantům k dispozici ještě jedna vcelku neobvyklá zábava - let v koši horkovzdušného balónu nad bílou zimní krajinou.